Tišnov hlásí 128 přihlášených a Austrian Rallye Challenge – kde se tu vzala?
Datum: Pondělí, 08 Květen 2006 @ 09:01:54
Téma: MČR - sprintrally

Eurostroj rally Tišnov se letos zapsala do mezinárodního kalendáře FIA a zařadila se mezi nejvýznamnější soutěže na našem území. Již loňská návštěva čelních představitelů rakouské challenge na tišnovské rally naznačovala, že se přiblížila doba, kdy budeme moci v Tišnově přivítat početné pole Rakušanů při mistrovském klání, nikdo však netušil, že se záměr podaří zrealizovat už letos. Eurostroj rally bude jedinou letošní zahraniční zastávkou tohoto seriálu a do kalendáře rakouských challenge se zapsala jako první česká rally v historii.



Austrian Rallye Challenge – kde se tu vzala?

Eurostroj rally Tišnov se letos zapsala do mezinárodního kalendáře FIA a zařadila se mezi nejvýznamnější soutěže na našem území. Již loňská návštěva čelních představitelů rakouské challenge na tišnovské rally naznačovala, že se přiblížila doba, kdy budeme moci v Tišnově přivítat početné pole Rakušanů při mistrovském klání, nikdo však netušil, že se záměr podaří zrealizovat už letos. Eurostroj rally bude jedinou letošní zahraniční zastávkou tohoto seriálu a do kalendáře rakouských challenge se zapsala jako první česká rally v historii.

Austrian Rallye Challenge vznikla v roce 2000 jako zajímavá alternativa špatně fungujícího šampionátu pod křídly rakouské federace OSK. Nápad založit nový seriál vznikl v hlavách lidí kolem Folkrada Payricha a aktivního spolujezdce Petera Müllera, jejichž hlavními záměry bylo uspořádat šampionát pro co největší počet vozů a posádek bez příliš striktních omezení. Myšlenka se ujala. Už v prvním ročníku challenge se vykrystalizovala skupina účastníků, kterým se myšlenka zalíbila, a samozřejmě i pořadatelů, kteří připravili pro posádky nové soutěže. Vznikla tedy například Triestingtal Rallye či Herbst Rallye Lieben a další soutěže, které se mohou z velké části chlubit zajímavými tratěmi, slušnou pořadatelskou úrovní a přátelskou péčí organizátorů. Součástí challenge je i u nás velmi populární Waldviertel Rally, která je jednou z nejoblíbenějších soutěží v Rakousku, a o body na ní válčí nejen účastníci challenge, ale i zájemci o body do oficiálního rakouského mistrovství.

Bodový systém je v challenge vytvořen na první pohled velmi složitě, při pozorném prozkoumání je ale patrné, že v něm autorům šlo o co největší spravedlnost a vítězem seriálu se může stát i pilot se slabým vozem, jenž za normálních okolností nemá v souboji se silnými speciály nejvyšších tříd šanci. Vítězství v Austrian Rallye Challenge 2005 vybojoval, ze startů na letošním Jänneru a Šumavě českým fandům dobře známý, Franz Sonnleinter s Mitsubishi Lancer EVO III skupiny N. Zpestřením challenge je Junior Austrian Rallye Challenge (JARC), kde o body bojují nadějní mladíci, kteří ještě nedovršili věku 25 let.

Úvodním podnikem letošního seriálu rakouských challenge byla před dvěma týdny šotolinová Triestingtal Rallye s centrem ve Weissenbachu nedaleko Vídně. Ve velmi slušné konkurenci zvítězil Franz Wittmann junior s Mitsubishi EVO VI od Stengga, se kterým se loni v Tišnově představil Eddy Schlager. Právě Schlager přijel do Rakouska s cílem otestovat své nově pořízené Mitsubishi skupiny N po Zellhoferovi, ale již 300 metrů po startu úvodního měřeného úseku se mu rozlétla na kusy převodovka. Nejvíce bodů do challenge si odvezl celkově čtvrtý Wolfgang Schmollngruber s Mazdou 323 GT-R, před kterého se v absolutním pořadí dostali jen vítězný Franz Wittmann, druhý Mario Saibel a třetí Michal Riečica na výrazně modernějších vozech. Schmollngrubera musel velmi těšit cenný skalp účastníka mistrovství světa – Němce Aarona Burkarta, který se na Triestingtal Rallye objevil s moderním Citroënem C2 S1600, ale i přes solidní výkon dojel s (na šotolině znevýhodněnou) dvoukolkou „až“ na pátém místě. Slušné body do challenge si připsali osmý Alexander Mayer s Mazdou a devátý Hubert Kapeller s Audi, kteří vzhledem ke svým nádherným vozům nebyli na trati k přehlédnutí.

Eurostroj rally Tišnov by měla být příjemným zpestřením rakouských challenge. Podobně jako v challenge, i v našich sprintech byla na počátku myšlenka levnějšího závodění pro širší okruh jezdců, k přímému měření sil mezi českou a rakouskou „druhou ligou“ ale ještě nikdy nedošlo. Svoji přihlášku na Tišnov poslalo celkem dvanáct zájemců o body do challenge. Vedle již zmíněných Schmollngrubera, Mayera a Kapellera se na startu v Tišnově objeví i Josef Schrott s překrásnou Lancií, Werner Wiesinger s Mazdou 323, Christian de Nitsche se Subaru a zbytek pole tvoří jezdci s dvoukolkami. Opely Astra vytáhnou do boje zkušený Stefan Reininger a Wilfried Ohrfandl, Peugeot 306 o stejném objemu motoru bude náčiním Philippa Manharta. Hans Zwickl přijede Čechy prohnat s Hondou Civic Type R, na českou variantu vozu naopak sází Ernst Sommerbauer, jezdící se Škodou Felicia. Trochu exotickou Toyotu Scarlet přiveze na Moravu Jiri Jatel.

Fotografie většiny aktérů Austrian Rallye Challenge naleznete na http://www.ftr-media.com v sekci Triestingtal Rallye.

Jiří Dokulil, ftr-media


Tišnov hlásí 128 přihlášených

Do startu Eurostroj rally Tišnov sice zbývá stále ještě týden, nejhektičtější období organizátorů je však již v plném proudu. První májové dny se v Hanáckém rally klubu nesly v duchu závěrečné série příprav trati, ředitelství rally a také ve znamení uzávěrky přihlášek. Tišnovská soutěž je sice jako první sprint v historii našeho rallysportu zařazena do Mistrovství FIA zóny střední Evropa, tento statut se však na účasti nijak neprojevil. Nejvíce zájemců o body je tradičně v rámci Mistrovství ČR ve sprintrally, sedmnáct posádek má zájem o body do Rally super série a dvanáct účastníků se utká v rámci Austrian Rallye Challenge. Tradičním koloritem soutěží, které pořádá vyškovský rally klub, je i soutěž historiků, do jejichž republikového klání se přihlásilo tentokrát jen čtrnáct soutěžících. Celkově v seznamu přihlášených nalezneme na 128 posádek, které dohromady tvoří velmi zajímavé a pestré startovní pole.

V absolutním pořadí tišnovské rally lze nejvíce čekat od dvojice jezdců s vozy kategorie WRC. Jak Leoš Flídr, tak loni bronzový Karel Trněný, mají v plánu vyhrát a pokud jim budou jejich Octavie WRC fungovat, mohl by se mezi nimi rozehrát velmi zajímavý souboj. Sekundovat by jim chtěl David Komárek, který však musí vzít zavděk starším a v posledním roce nepříliš spolehlivým vozem Mitsubishi Lancer EVO VI. Z účastníků Rally super série by rád uspěl také Marian Šín, jenž sice pojede letos poprvé s „třistasedmičkou“, ale už loni ukázal, že dokáže v absolutním pořadí sekundovat i modernějším S-šestnáctkám. Punc domácí soutěže bude mít Tišnov z pochopitelných důvodů pro Eddyho Schlagera, který by rád zapomenul na své letošní martýrium, které zažil na Valašce a na rakouské Triestingtal rallye. „Áčkový“ Lancer bude oděn v domácích barvách a jeho pilot by rád již konečně získal nějaké body do mistrovství.

Za nejrychlejšími účastníky Rally super série by se měl rozhořet těsný souboj o největší porci bodů do MČR ve sprintrally. Obě úvodní soutěže vyhrál Josef Semerád, navíc v Hustopečích ukázal obrovský potenciál své novotou vonící „Evo devítky“ a v klasifikaci produkčních vozů bude letos zřejmě jen těžko hledat konkurenci. V Okříškách a v Hustopečích dokázali Semerádovi sekundovat pouze Karel Trojan a Jiří Volf, prvně jmenovaný však tišnovskou rally po sérii technických potíží vypustí. Volf naopak na Tišnovsku nebude chybět, potřebuje totiž bodově nahradit odstoupení v Hustopečích, kde uvízl v hlubokém příkopu, odkud jej nedostala ani skupinka diváků. Poslední závod se svou starou dobrou „Evo šestkou“ pojede druhý z Hustopečí Vladimír Barvík, stejné vozy by měli „osedlat“ i Martin Kožmín a Jan Jelínek, jimž také předcházející podnik mistrovství skvěle vyšel. Dobře rozjetý a povzbuzen pátým místem z Matadoru přijede do Tišnova Miroslav Jandík, do stíhací jízdy za obhajobou titulu v „pévéčkách“ se pustí Pavel Červenka.

I „dvoukolky“ se za svoje obsazení nemusí vůbec stydět. Úřadujícího mistra skupiny A Josefa Petáka (Renault Clio S1600) doplní juniorský šampión Antonín Tlusťák (Citroën Saxo Kit Car) a dravý Roman Odložilík, který divákům představí svoje zbrusu nové Suzuki Swift S1600. V barvách hlavního sponzora tišnovské rally se představí talentovaný Lubomír Minařík, jenž letos ve skupině A vyhrál v Okříškách a dokazuje, že je schopný bojovat o medaile i s obstarožní Felicií Kit Car. Punto S1600 vytáhne do boje Dušan Kouřil, s kitovou Fabií „vlastní konstrukce“ se po delším čase sveze Vlastimil Brůzl, po děsivé pačejovské ráně otestuje svého opraveného Peugeota 206 S1600 kladenský Jiří Vlček. V „áčkách“ by rád potrápil favority premiant A-sedmiček Josef Sedláček (Nissan Almera), v Hustopečích ukázali super formu také Sláva Ducháček (Škoda Felicia Kit Car) a Michal Hora (Škoda Fabia), kteří si to mezi sebou rozdávají v nejslabší „áčkové“ třídě, v A-pětkách.

Zapomínat nemůžeme ani na účastníky skupiny N. Na loňské vítězství z Tišnova chce navázat Zbyněk Novotný (Renault Clio), dlouho však na startu chyběl a na rozdíl od jeho soupeřů mu letos chybí vyježděnost. Ta naopak letos nechybí Zdeňku Vrbeckému (Honda Integra R), který nedal nikomu šanci ani na sprintu v Okříškách, ani v Hustopečích a s jistotou drží v rukou pozici vedoucího muže tabulky. Zajímavou konkurenci mu kromě Novotného obstarají i Václav Stejskal s Jaroslavem Roubíčkem na Renaultech, nádhernou Alfu přiveze na start Martin Rada.

Austrian Rallye Challenge má za sebou první podnik letošního ročníku a již na Triestingtal rallye bylo patrné, s kým je nutné počítat v konečné klasifikaci nejvýše. Fantasticky se s šotolinovou tratí vypořádal dvaatřicetiletý Wolfgang Schmollngruber se silnou Mazdou 323 GT-R a my se můžeme jen s napětím těšit, jak se uvede u nás v Tišnově. Pro pěkný výsledek si na Triestingtal rallye dojeli i Alexander Mayer (Mazda 323) a Hubert Kapeller (Audi S2), kteří by měli převzít štafetu v případě Schmollngruberových problémů. Nádhernou Lancii Delta v Tišnově „provětrá“ Josef Schrott, bez šancí na solidní umístění nemusí být ani zkušený Stefan Reininger s Opelem Astra třídy A7.

V závěru startovního pole přijde tradičně řada na historiky. Frontální útok na mistrovský titul plánuje radotínský Exces Super Bike Club, který přijede na Moravu v pětičlenné sestavě. Obhajovat titul bude Lubomír Tenkl, krýt záda mu budou Zdeněk Tichý a Ctirad Hájek, oba s Opely Kadett Coupe; Fordu Escort jsou naopak stále věrni zkušený Antonín Blažek a pražský lékař Jiří Bek se synem. Aleš Jirátko přijede závodit tradičně s „bavorákem“, bohužel mu ale budou chybět věční soupeři Michal Sum a Petr Hambálek, kteří první podnik letošního MČR historiků překvapivě vynechají. Neobjeví se ani Jan Krejča, Petr Hejhal si tedy v souboji o nejrychlejšího pilota Škodovky bude muset hledat soupeře jinde. Zajímavou konkurenci mu nabídne Emil Triner se „stotřicítkou“, jenž letos opět plánuje několika soutěží veteránů se zúčastnit. „Embéčko“ pak bude tradičním soutěžním nářadím Ondřeje Výmoly z Hanáckého rally klubu Vyškov.

Kompletní seznam přihlášených najdou posádky i diváci na internetových stránkách www.rallyvyskov.cz. Příští tisková informace Eurostroj rally bude zaměřena mimo jiné na představení Austrian Rallye Challenge a jejích aktérů našim divákům.

Jiří Dokulil, ftr-media



Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=1482