Slovníček rally pojmů
Datum: Čtvrtek, 05 Červenec 2001 @ 18:44:24
Téma: Zajímavosti

Rubrika zabývající se slangovými výrazy používaných v rally a to nejen u nás.znáte-li i Vy nějaký slangový výraz, neváhejte a přispějte do našeho slovníčku pojmů.


OSCINEK BARDZO SLISKI - polská rychlostní zkouška plná vyházeného bláta jedoucí se v dešti.


PALICE - doraz, střelba, prostě auto ovládané důstojníkem.


PJELNÝ BOK - pro polské kibice (diváky) označení pěkného průjezdu soutěžního vozu zatáčkou.


SOUTĚŽÁCKÉ PEKLO - jedná se o velmi špatné počasí déšť, zima, vytahané bláto z krajnic, těžké podmínky pro soutěžáckou jízdu. Vrcholky kopců, kde jsou situovány rychlostní zkoušky jsou zahaleny v mlze. Hodně příznačný termín pro Vsetínsko.


CHLÍVÁK - jezdec, který jede agresivně,často smykem, i když je to ve skutečnosti pomalejšíUHNILÉ NÁPRAVY - jedná se o vozy s poháněnou jednou nápravou a skupiny N. Takový vůz (většinou třídy N/2000 ) najede do zatáčky hodně prudce a méně zatížené kolo na kterém není síla se prostě rozkmitá. Sériové uložení ramena.


ŠTORC
- pěkný smyk.

CHLÍVSKÁ RUČKA - jedná se o průjezd zatáčkou vozem s předním náhonem. Většinou jde o divácky oblíbené vracáky na ruční brzdu. Auto najede do zatáčky hodně rychle. Jezdec vší silou zatáhne ruční brzdu, auto kvílí, stojí na místě a hrabe. Lidi šílí a čas běží. Od hrabajících gum jde kouř a smrad.


DĚTSKÁ RUČKA - jedná se o průjezd zatáčkou v malé rychlosti, kde o nic nejde a závodník schválně zatáhl ruční brzdu tak, aby ho nic nepřekvapilo a v klidu odjel dál. Takovou ručku by zvládla i moje mamka, jak by jela z nákupu.


PLETÝNKA - jde o vybírání smyku. Jezdci se doslova zamotají ruce, poliskají (pro Čechy pofackujou) spolujezdce, zapnou stěrače a když ten smyk vyberou tak si zajásají. Auto z venku vypadá jako by zahřívalo gumy. Jezdí zprava do leva.


FIKTIVNÍ SMYK - jde o vybírání smyku, který nenastal. Jezdec si myslí, že mu po průjezdu zatáčkou zadek uletí, a tak dává hned kontra, ale zadek směr drží a tak auto z ničeho nic zatočí ven ze silnice. Hodně často končí tato akce vybouráním.


DŮSTOJNÍK - je jezdec, který jede opravdu dobře a rychle.


KOSA - ostrý vracák, nejoblíbenější divácké místo pro masy.


PRUBEFAHREN - zkušební rychlostka v německy mluvících zemích.


PROFESORSKÝ STYL - čistý, rychlý styl. Každý si jistě vzpomene na Láďu Křečka.


Zajímavé je také sledovat jak se v různých koutech naší republiky označuje posádka která jede pěkně, rychle.
ČECHY : Ten to mete, ten to praží, ten to valí.
MORAVA : To je doraz, to je střelba.


znáte-li i Vy nějaký slangový výraz, neváhejte a napište nám.Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally
Rally2.com - Rallysport Příluky

URL adresa článku: http://www.rally2.com/article.php?sid=51