Týmový komentář k Barum rally 2002
Datum: Sobota, 21 Září 2002 @ 20:42:23
Téma: Týmové Informace

Rally2.comBarum rally před týdnem skončila, ale my se k ní vracíme v týmovém komentáři. Pro námi nejvíce sledované posádky skončila naprosto odlišně. Dvojice Tarabus – Norek musela pro poruchu odstoupit z prvního místa v N2. Naopak Kneifel s Blažkem dosáhli velkého úspěchu vítězstvím ve třídě A5. V závěru komentáře jsem položil našim soutěžícím několik otázek.

Posádka Kneifel - BlažekPřed startem Barum rally bylo jasné, že chce-li naše posádka pomýšlet na titul ve třídě N2, musí v této soutěži co nejvíce bodovat, pokud možno zvítězit. Tomu byla podřízena i taktika.

V poněkud odlišné situaci byla posádka Kneifel – Blažek. Na předchozí soutěži Rally Bohemia havarovali a málokdo asi věřil, že je letos ještě na závodních tratích uvidíme. Zrodilo se však velké překvapení a kluci byli ve startovní listině pod číslem 89 zapsáni s vozem Škoda Felicia Kit Car.

Od počátku se jelo velmi rychle, a námi nejvíce sledované posádky se usadily na čele svých tříd. Dvojici Tarabus – Norek nepronásledovaly technické problémy a v rychlostních zkouškách ji překonal pouze Štěpán na 2. RZ a Jelínek na 9.RZ. Právě tady došlo k poruše převodovky kousek před cílem této legendární vložky. Vozidlo se ještě dokázalo doplížit do servisní zóny v Otrokovicích, ale tím letošní účinkování naší posádky skončilo. Potvrdilo se tak, že Barum rally nepatří u Jaromíra Tarabuse ke šťastným soutěžím. Ze čtyř pokusů pouze loni spatřil cíl a zvítězil. V roce 1998 jako navigátor Pavla Prášila havaroval na halenkovické RZ a v roce 1998 došlo u jeho favoritu k poruše stálého převodu, letos se stejná závada opakovala.

Tarabus - Norek ještě v plném tempuO mnoho lépe se dařilo Milanu Kneifelovi. Přes sobotní technické problémy a při své premiéře s vozem Kit Car dokázal úspěšně zdolat všechny nástrahy tratě a zvítězit ve třídě A5. Na tento životní úspěch čekal Milan dlouhých šest soutěžních let. Naopak jeho spolujezdec se zřejmě chystá na Barum rally zkompletovat sbírku vítězství ve všech třídách. Loni zvedal při své první rally společně s Jaromírem Tarabusem nad hlavy zlatý pohár za N2 a letos za A5. Příští rok A6, pak A7, N1 …. a v roce 2008 to bude kompletní.

Malá statistika: V době odstoupení po 9. RZ byla dvojice Tarabus – Norek na 37. místě absolutně, 4. ve dvoukolkách se ztrátou 22,6 s na třetího Holého a 1. ve třídě N2 před všemi vozy tříd N3, N1, A5.

Posádka Kneifel – Blažek dokončila soutěž 36. absolutně, 10. mezi dvoukolkami a první ve třídě A5.

Prozatímní bilance Jaromíra Tarabuse v této sezóně je taková: první místo na Šumavě, druhé na Vsetíně, odstoupení z prvního místa kvůli poloose v Českém Krumlově, druhé místo na Bohemii přes velkou časovou ztrátu v důsledku poruchy poloosy a nynější další odstoupení z prvního místa na Barum rally. Přes velké zklamání a konec šancí na titul se naše posádka patrně zúčastní i dvou zbývajících soutěží MMČR.

Na závěr několik otázek na naše soutěžící:

Splnění dětského snuJaké jste měli v sobotu technické problémy?
Jarda Blažek: Už před servisem jsme se nám zdálo, že nám nějak divně kvičí převodovka. Při sjezdu z první Májové nám pak přestala fungovat. Nešla řadit čtverka a pětka. Chvílemi jsme jeli i na volnoběh. Byl to hrozný rachot. Dvě rychlostní zkoušky jsme jeli na blinkry a čtyři kvalty 1,2,3,6. Modlili jsme se ať to dojede do servisu. To se podařilo a tam nám převodovku vyměnili. Razili jsme se ztrátou 7 minut. S penalizací, na druhém místě jsme vyrazili do dalších RZ.

Jaké máš pocity z vozu Kit Car?
Jarda Blažek: Je to nádhera, úplně něco jiného než enko. Jsem rád a chtěl bych všem poděkovat, že jsem to mohl opět zažít.

Měli jste na trati nějakou krizovku?
Jarda Blažek: Ani ne, na nic takového si nevzpomínám. I při smyku se auto chovalo výborně. V neděli jsme to vypustili a jeli jsme tak, aby se neublížilo technice a my v klidu dojeli do cíle. Pokud to bylo možné, snažili jsme se jet alespoň trochu pro diváky.

A co trať?
Jarda Blažek: Trať se mi moc líbila, zvláště RZ Troják a Pindula byly nádherné. Líbil se mi i systém tréninků. Posádky byly rozděleny do několika skupin s různými časy pro trénování. Na trati tak bylo víc místa a klidu napsat si rozpis. Toto bylo dobře udělané.

Co diváci?
Jarda Blažek: Všude bylo hodně lidí. Někteří stáli dobře, někteří hůř. Nejvíc se mi to líbilo pod Rakovou ve vracáku. Stálo tam strašně moc lidí v několika řadách, ale bezpečně.

Jak hodnotíš Barum rally?
Igor Norek: Byl jsem moc spokojený. Jelo se hodně rychle a bez chyb. Mrzí mě odstoupení, i slza ukápla.
Jaromír Tarabus: Dobře se jelo, než se to pokazilo.

Nové téma – železné sloupky, jak jste se s nimi vyrovnali?
Jaromír Tarabus: Někde mi vadili, jindy byly dobře vidět. Jeden sloupek jsme pokřtili. Jeli jsme hodně vnitřkem a rozbilo se zrcátko.
Igor Norek: Zapomněl jsem přečíst zatáčku středem.
Jaromír Tarabus: Já jsem ten sloupek moc dobře viděl.

Jaký byla vlastně příčina vašeho odstoupení a jak se projevovala?
Igor Norek: Stálý převod. Auto normálně jede, ale vydává hrozné zvuky. Kdyby se tato porucha stala na noční servis, tak by se to snad dalo přehodit. Výměna není tak složitá.

Text: Pavel Zvonek

Tento článek je z Rally2.com - Rallysport Příluky: infomace, fotografie a videa z rally