Neúprosná konkurenceMezi přihlášenými posádkami figurovalo jedenadvacet vozů specifikace WRC. Nakonec jich do Zlína přijelo “pouze“ osmnáct. Chyběli Gabriel Pozzo (týmu Pro racing se nepodařilo sehnat dostatek financí), Jiří Volf (Škoda Octavia WRC) a neodstartoval ani Miloš Vágner s druhou octavií týmu Pro racing. Naopak na startu stáli oba kandidáti na titul mistra Evropy, Miguel Campos a Bruno Thiry. Oba s vozem Peugeot 206 WRC a shodným počtem 920 bodů. Z české špičky stáli na startu všichni.
Krestovy potížeHned od začátku soutěže se podle očekávání pustili do souboje o vedení Campos, Kresta a Thiry. Roman Kresta se však nevešel na druhé rychlostní zkoušce do retardéru a trochu poupravil předek svého peugeota. Pochopitelně ztratil i cenné vteřiny a propadl se do poloviny první desítky absolutního pořadí. Navíc ještě inkasoval dvacet vteřin penalizace za překročení povoleného limitu pro servis. Po prvním dnu tak vedl Campos před Thirym a Pechem.
Náročná druhá etapaKresta začal druhý den stahovat, ale na Pindule havaroval. Později musel odstoupit pro poruchu chladiče. Podruhé za sebou tak Barumku nedokončil. Nebyl však jediným koho postihly problémy. Campos přehnal svojí snahu a havaroval. S časovou ztrátou ale pokračoval v soutěži. Ani Bruno Thiry neměl štěstí. Přibrzdily ho problémy s turbem. A tak se na konci druhého dne soutěže objevil ve vedení překvapivě Václav Pech a k dobru měl více jak minutový náskok. Pořadí po druhé etapě: 1.Pech, 2. Thiry, 3. Campos, 4. Kopecký, 5. Cserhalmi.
Pohroma pro ThiryhoPeugeot 206 WRC týmu Bastos se zastavil zhruba 200 metrů za startem třetí etapy. Thirymu zhasl motor a už se mu ho nepodařilo nastartovat. Campos tak nemusel zbytečně riskovat a v klidu si dojel pro body do mistrovství Evropy. Poslední etapa se tak odehrála v poklidu. Václav Pech se radoval z vítězství, druhý skončil Portugalec. Třetím místem konečně protrhl letošní smůlu Jan Kopecký. Čtvrté místo je dobrým výsledkem pro Cserhalmiho, za ním skončil Karel Trojan a Tomáš Enge.
Skupinu N vyhrál Miroslav Jandík, v cíli sedmý, když jeho největší soupeř Václav Arazim odstoupil v závěru soutěže po problémech s převodovkou. Osmé místo obsadil po problémech Emil Triner. Deváté místo a druhé ve skupině N patřilo Janu Votavovi. Desítku uzavíral Viktor Wagner, vítěz formule 2. Za jedenáctým Petrem Zedníkem dojel Mark Higgins, který si do Zlína přijel hlavně vyzkoušet nový vůz Subaru Impreza WRX Sti. Nakonec si odvezl pohár za třetí místo ve skupině N.
Řada odpadlých posádekDo cíle dorazilo pouze 47 ze 128 posádek. Svědčí to o velké náročnosti tratě. Nepěkná havárie postihla Petra Poulíka. S jeho Mitsubishi Lancer EVO VII zbyla pouze kastle. Po nárazu do zadní části vozu a utržení nádrže celý vůz shořel. Havárie postihla i Karla Trněného (Škoda Octavia WRC), Eugeny Vasin (Peugeot 206 WRC) odstupil pro poruchu převodovky podobně jako Štěpán Vojtěch (Peugeot 206 WRC), havaroval také Tomáš Vojtěch (Peugeot 206 WRC), zdravotní problémy zastavily Janusze Kuliga (Toyota Corolla WRC), o Krestovi s Thirym už řeč byla, kvůli havárii nedojel ani Kuzaj (Subaru Impreza WRC) a Béreš (Toyota Corolla WRC).
PETR ŠULČÍK
Související odkazy:Fotoseriál havárie posádky Zpěvák – Zvonek na RZ PindulaOhlédnutí za Barum rally 2003Týmový komentář RSP po Barum rally 2003Alesgute na Barum rally, aneb co se událo ve ZlíněBarum rally pohledem spolujezdce st.č.134Poděkování posádky startovní číslo 134Pech si ze Zlína odvezl vítězství i titulBarum Rally 2003 - fotografieFavorité třídy N2 na Barum rally 2003Barum Rally Zlín 2003 – přehled seznamovacích jízdBarum Rally Zlín 2003 – mapy RZBarum Rally Zlín 2003 - seznam přihlášených posádekBarum Rally Zlín 2003 – časový harmonogramVše o letošním ročníku této soutěžeOnline výsledkyVideo sestřihy nejen haváriíNástrahy rallyOstatní podniky