Rally2.com rally video videa sprint crash foto fotografie

  
Info
ISSN: 1213-9173
Vydává:
Rallysport Příluky
Šéfredaktor:
Ing. Pavel Zvonek
Vedoucí týmu:
Štěpán Forman
Doporučujeme
Nyní naše stránky prohlížejí 185 host(é) a 0 uživatel(é).


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde.  
Barum rally
nejen 2008
eShop.Rally2.com
internetový obchod

 
MČR - rally

TZ: Tiskové zprávy k Horácké rally č.7 až 10
Posláno Pátek, 20 Červen 2008 @ 13:15:37  Vytisknout  Poslat článek známým
Autor článku: RSPříluky


Mediasport Mezinárodní mistrovství České republiky 2008 v rally má v kalendáři celkem devět soutěží a dva velké favority. O titul českého šampióna se perou Roman Kresta a Václav Pech. Oba jezdci disponují shodnou technikou v podobě vozu Mitsubishi Lancer EVO IX z dílen Charouz Racing System. Zatímco Pech se stal českým šampionem celkem pětkrát, Kresta se radoval z domácího titulu zatím dvakrát.

Po pěti odjetých soutěžích má dvaatřicetiletý Kresta, jezdec stáje Mogul Racing Team náskok 27 bodů. Rodák z Trnavy na Zlínsku vyhrál tři soutěže za sebou, když triumfoval na Valašské rally, Šumavě a v Českém Krumlově. Plzeňský Pech pro změnu nenašel přemožitele v Rakousku a v Hustopečích. Oba jezdci jsou zatím jedinými piloty v letošním českém šampionátu, kteří poznali slast vítězství. Oba kohouty od sebe dělily na poslední soutěži v Hustopečích, která se odbývala na klikatých cestách ve vinohradech, pouhé tři vteřiny. Do závěru šampionátu zbývá odjet čtyři podniky včetně největších českých soutěží Bohemia rally a Barum rally Zlín. Diváci viděli na předcházející soutěži v Hustopečích největší drama sezony, které vygradovalo v posledních dvou rychlostních zkouškách. Kresta stahoval svého soupeře po desetinách vteřiny, ale vítězství nakonec nezískal. Souboj Kresty s Pechem nabral nejvyšší obrátky v závěru rally, když pro poruchu svého Peugeotu 207 S2000 musel odstoupit vedoucí jezdec soutěže Jan Kopecký. Rozhodnutí přinesla až poslední rychlostní zkouška a v ní Pech svůj těsný náskok uhájil.
„Rozhodla jedna moje chyba. V první zkoušce soutěže jsem byl na chvíli mimo trať a ztratil deset, patnáct vteřin. Po zbytek úvodní etapy jsem už nechtěl zbytečně riskovat. Jakmile skončil Honza Kopecký a my s Vencou Pechem rázem bojovali o výhru, přišly na řadu poslední dvě zkoušky. To byl určitě vrchol soutěže, fanoušci měli o zábavu postaráno. Samozřejmě, že bych bral raději výhru, nicméně druhé místo nás drží v čele šampionátu, a to není vůbec špatná pozice pro další souboje. Tím nejbližším bude soutěž v Třebíči,“ uvedl Roman Kresta, lídr českého šampionátu.

Třetí je po polovině šampionátu zatím otrokovický Pavel Valoušek, který měl velmi zdařilý vstup do sezony, neboť v Rakousku získal druhé místo a na dalších třech soutěžích si dojel pro bronz. Nedařilo se mu pouze v Hustopečích, kde byl nucen odstoupit pro technické problémy vozu Mitsubishi Lancer EVO IX. Karel Trojan má v držení čtvrtou příčku, když nejvíce bodů získal za druhé místo na Šumavě, ale na dalších soutěžích příliš nezářil. Příbramský Josef Peták pilotuje nejrychlejší vůz kategorie Super 2000 Peugeot 207. Do první desítky průběžného pořadí českého šampionátu se dostali po pěti soutěžích dále nadějný junior Jaroslav Orsák, zkušení Vojtěch Štajf, Václav Arazim, Emil Triner a první desítku uzavírá Jan Jelínek.

V českém velkém šampionátu se sešla v letošním roce velmi kvalitní jezdecká konkurence a objevila se i nová technika. Jediným mínusem letošní mistrovské sezony není příliš početné startovní pole v nejslabších objemových třídách. Na nedávné soutěži v Hustopečích odstartovalo pouze 51 posádek a šachovnicový cíl spatřilo 25 vozů, což je žalostně málo.


Mediasport Mezinárodní mistrovství České republiky v rally 2008:

Průběžné pořadí po pěti odjetých podnicích:
1. Roman Kresta – Petr Gross (Mitsubishi Lancer EVO IX) 183 bodů, 2. Václav Pech - Petr Uhel (Mitsubishi Lancer EVO IX) 156, 3. Pavel Valoušek – Zdeněk Hrůza (Mitsubishi Lancer EVO IX) 114, 4. Karel Trojan – Petr Řihák (Mitsubishi Lancer EVO IX) 61, 5. Josef Peták – Alena Benešová (Peugeot 207 S2000) 45, 6. Jaroslav Orsák – Karel Vajík (Mitsubishi Lancer EVO IX) 40, 7. Vojtěch Štajf – Jiří Černoch (Subaru Impreza STi) 38, 8. Václav Arazim – Julius Gál (Mitsubishi Lancer EVO IX) 36, 9. Emil Triner – Kateřina Aschová (Subaru Impreza STi) 34, 10. Jan Jelínek – Miroslav Kotěna (Mitsubishi Lancer EVO IX) 25.

Statistika podle seznamu přihlášených posádekDo šestého podniku devítidílného seriálu Mediasport Mistrovství České republiky v rally 2008, kterým bude 19. Horácká rally (20. - 21. června), se přihlásilo celkem 62 posádek ze dvou států – České republiky a Slovenska. Největším diváckým lákadlem na Vysočině bude souboj Roman Kresta versus Václav Pech, na medailové příčky pomýšlí rovněž Jaroslav Orsák, Karel Trojan (oba Mitsubishi Lancer EVO IX) a jezdci na vozech kategorie Super 2000 - Josef Peták, Roman Odložilík (oba Peugeot 207 S2000) nebo Jaromír Tarabus (Fiat Grande Punto Abarth S2000). Nejpočetněji je obsazena třída N4 nad 2000 ccm, kde najdeme celkem 34 vozů, zatímco nejméně vozů figuruje tradičně v nejslabší třídě N1 do 1400 ccm, a to pouhé dva vozy.

Celkem přihlášeno: 62 posádek
Počet států: 2 (Česká republika – 60, Slovensko – 2)
Prioritní jezdci:
FIA B: 3 (Roman Kresta, Václav Pech jr., Karel Trojan)

ASN: 14 (Josef Peták, Jaroslav Orsák, Vojtěch Štajf, Václav Arazim, Emil Triner, Peter Gavlák (SK), Vladimír Barvík, Daniel Běhálek, Jaromír Tarabus, Karel Trněný, Jan Votava, Marcel Tuček, Radek Mifka, Milan Liška).

Rozdělení podle skupin:
Skupina A: 17 vozů
Skupina N: 45 vozů

Rozdělení podle objemových tříd:
N 1 do 1400 ccm: 2
N2 1401 – 1600 ccm: 4
N3 1601 – 2000 ccm: 5
N4 nad 2000 ccm: 34

A5 do 1400 ccm: 5
A6 1401 – 1600 ccm: 7
A7 1601 – 2000 ccm: 5

Počet značek: 13
Mitsubishi – 26, Škoda – 7, Subaru – 5, Honda – 5, Peugeot – 4, Fiat – 3, Renault – 3, Citroën – 2, Ford – 2, Volkswagen – 2, Alfa Romeo – 1, Nissan – 1, Suzuki - 1

míšené posádky: 6

Josef Peták – Alena Benešová, Emil Triner – Kateřina Achsová, Miroslav Levora jr. - Pavla Třebínová, Milan Šimeček – Michaela Urbášková, Jiří Trojan – Eva Trojanová, Petr Dukát – Veronika Matušková

Dámská posádka: 1
Eva Vykydalová – Ivona Vyštějnová

Chci dojet do pátého místa, přeje si před startem v Třebíči Jaroslav OrsákJedním z jezdců, který v pátek odstartuje na trať 19. ročníku Horácké rally, bude i Jaroslav Orsák. Pilot s národní prioritou ASN zažívá letos nabitou sezonu. Kromě českého šampionátu startuje s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX ve FIA Evropském poháru a zúčastňuje se pravidelně i slovenského mistrovství. Do závodu vyrazí se startovním číslem 5 na dveřích.

Jaroslav Orsák se spolujezdcem Karlem Vajíkem vstupovali do aktuální soutěžní sezony s cílem být na jejím konci do desátého místa v absolutním pořadí. Zatím se posádce z Valašska daří tento.záměr naplňovat. V dosavadním průběhu šampionátu nasbírala 40 bodů a patří jí šestá příčka. Nejlepšího výsledku dosáhla na Valašské rally, kde skončila pátá. „Dojíždíme, ale často s velkými problémy. Technické potíže se nám zatím vyhýbají, ale sráží nás množství jezdeckých chyb. Ještě se musím hodně učit,“ sebekriticky hodnotil dosavadní účinkování v českém šampionátu Orsák. Na další soutěže se však o to víc těší. „Teď přicházejí moje nejoblíbenější závody – Třebíč, Bohemka, Příbram nebo Barumka. Doufám, že zabereme a snad budeme mít i trochu víc štěstí.“ Na úspěch myslí dravý pilot už v nejbližším závodě. „Rád bych hlavně dojel, ale za úspěch bych považoval, kdybychom skončili do pátého místa,“ prozradil na tiskové konferenci Horácké rally v Brně.

Horácká rally je součástí FIA Evropského poháru, v jehož rámci odjel Orsák před měsícem Saturnus rallye ve Slovinsku, kde však v poslední rychlostní zkoušce havaroval a nedojel do cíle. „Zkoušeli jsme tam nové tlumiče, které fungovaly bezvadně. Jeli jsme na pátém místě a asi jsem byl v příliš velké pohodě, protože jsem v poslední erzetě špatně zvolil stopu, v zatáčce se s námi utrhla krajnice a sjeli jsme do příkopy,“ vracel se k nešťastnému momentu Orsák.

Další tři podniky absolvovala posádka ve slovenském mistrovství. „Při úvodním závodu v maďarském Egeru pršelo, což nám docela vyhovovalo. Mám rád, když to klouže. Zajížděli jsme tam slušné časy. V dalším závodě v Rožňavě nás po čtrnácti kilometrech zradila repasovaná převodovka, takže jsme po druhé erzetě skončili. Nejlépe jsme si vedli na konci května při Slovnaft rally v Bratislavě, kde jsme dojeli druzí,“ vypočítával třiadvacetiletý pilot, který by na tento úspěch rád navázal už o tomto víkendu na Třebíčsku.

Na Horácké rally se očekává další díl souboje Kresty s PechemV pátek odstartují soutěžní vozy ze startovní rampy na třebíčském Karlově náměstí na trať 19. ročníku Horácké rally 2008. Startovní listina čítá dvaašedesát jmen. Na závodníky čeká patnáct rychlostních testů na šesti úsecích. Šest vložek je na programu první den soutěže, zbylých devět pak v sobotu. Vítěz závodu se na cílové rampě objeví těsně po 16. hodině.

Jen pár dnů před startem rally byla z harmonogramu vypuštěna páteční vložka Kadolec – Osová Bitýška. „Jsem přesvědčen, že vypuštění této rychlostní zkoušky zatraktivní a zkvalitní celou soutěže. Hlavním důvodem zrušení tohoto testu byla bezpečnost jezdců,“ vysvětlil ředitel soutěže Miloš Morávek na tiskové konferenci v brněnském hotelu Intercontinental. Rychlostní zkoušky se jedou na osvědčených úsecích z minulých let. V soutěži je jediná zcela nová vložka – téměř sedmnáctikilometrový úsek Brtnice – Kamenička. „Bude jistě patřit k těm rychlejším, takže zapadne do charakteru Horácké rally. Jsou tam nádherná divácká místa,“ chválil nejdelší test soutěže její ředitel.

Diváci kolem tratí se mohou těšit na napínavé souboje a špičkové jezdecké výkony. Tři piloti pojedou s prioritou FIA B – Roman Kresta, Václav Pech a Karel Trojan. První dva jmenovaní navíc v předchozím závodě v Hustopečích svedli úchvatný souboj, jenž skončil těsným vítězstvím Pecha. Dalších čtrnáct posádek pojede s národní prioritou. „Kromě Pavla Valouška, který nemá připravené auto a Jana Kopeckého, jenž se soustředí na seriál IRC, bude na trati kompletní česká špička,“ liboval si ředitel soutěže. Na trati se objeví tři vozy specifikace Super 2000, které bojují převážně v prestižním šampionátu Intercontinental Rally Challenge (IRC).

Jak už se stalo zvykem, k motoristickým akcím patří i doprovodný program. Ten proběhne na Karlově náměstí v Třebíči. „Kromě kulturního programu po skončení soutěže proběhne v pátek na náměstí autosalon, návštěvníci si budou moci vyzkoušet trenažér nárazů nebo simulátor rally. To je mimořádně atraktivní záležitost, protože těchto zařízení je jen padesát na celém světě, přičemž deset je jich v Evropě a jen jeden v České republice,“ prozradil ředitel soutěže.


V Třebíči 16. června 2008
Drahomír KVASNIČKA
tiskové středisko 19. Horácká rally 2008

Související odkazy:
Fotografie z Horácké rally
Seznam Rally Team a smutná Třebíč
Tiskové zprávy k Horácké rally č.7 až 10
Horácká rally hlásí změnu časového harmonogramu!
Uzávěrka přihlášek na Horáckou rally se blíží!
Horácká rally v Třebíči se hlásí o slovo

Vše o letošním ročníku této soutěže
Video sestřihy nejen havárií
Nástrahy rally
Ostatní podniky


 
Top 5 článků za 14 dní
Reklama
"TZ: Tiskové zprávy k Horácké rally č.7 až 10" | Přihlásit/vytvořit účet | 0 komentář(ů)
Body

Za obsah komentářů je zodpovědný uživatel, ne provozovatel těchto stránek
  
Webhosting poskytuje: PC servis Zlín - Ing. David Zvonek
webmaster: Ing. David Zvonek, spolupráce Lukáš Vičánek
na obsahu stránek se podílí: Ing. Pavel Zvonek, Zdeněk Vladyka, Ing. David Zvonek, Štěpán Forman a další


© Copyright RS-Příluky. Stránka potřebuje 1.187446 vteřiny k natažení.